Криминалистика и безбедност | КиБ, Ниш

Студијски програм – криминалистика и безбедност

Назив студијског програма основних струковних студија је »КРИМИНАЛИСТИКА И БЕЗБЕДНОСТ«. Стручни назив који се стиче завршетком овог студијског програма јесте менаџер криминалистике и безбедности.

Студијски програм »КРИМИНАЛИСТИКА И БЕЗБЕДНОСТ« је резултат процеса самовредновања које је Висока школа струковних студија за криминалистику и безбедност спровела у протеклом периоду и дошла до закључка да је потребно модификовати досадашњи студијски програм Криминалистика и безбедност, унапредити досадашње курикулуме предмета, уз додавање нових наставних предмета и модификацију постојећих.

Студијски програм »КРИМИНАЛИСТИКА И БЕЗБЕДНОСТ« је конципиран у складу са Законом о високом образовању и Болоњском декларацијом. Његов превасходни циљ је пружање садржајног и квалитетног образовања, као и оспособљавање младих стручњака из области криминалистике, безбедности, права, економије, менаџмента и др. сродних области едукованих за решавање конкретних проблема у пракси, уз претходно теоријско учење и усвајање општих знања из датих области.

На студијском програму КРИМИНАЛИСТИКА И БЕЗБЕДНОСТ, кроз интердисциплинарни и мултидисциплинарни приступ, студентима се презентују различити криминалистички, криминолошки и правни институти, проблеми и начини њиховог решавања, омогућавајући им да се снађу у различитим ситуацијама, и схвате значај формирања добрих кадрова на овом пољу за друштво у целини. Савладавањем студијског програма, студенти постају оспособљени за обављање послова у различитим органима, организацијама, установама, државним и приватним фирмама и предузећима.

На студије првог степена, основне струковне студије студијског програма КРИМИНАЛИСТИКА И БЕЗБЕДНОСТ може се уписати лице које има претходно завршено средњешколско образовање у четворогодишњем или трогодишњем трајању и положи пријемни испит како је то утврђено у Конкурсу који се расписује за сваку школску годину на основу Статута Школе. Упис кандидата се врши на основу наведеног Конкурса. Одлуку о расписивању конкурса доносе овлашћени органи Школе (Савет и Наставно веће).

Рангирање кандидата по конкурсу утврђује се на основу укупног броја бодова успеха из средње школе и резултата пријемног испита, а у оквиру броја пријављених кандидата за сваки студијски програм у складу са утврђеном квотом за упис, како је то регулисано Статутом Школе и одређено у Конкурсу за упис.

Основне струковне студије студијског програма Криминалистика и безбедност трају три године. Завршетком ових студија студент стиче 180 ЕСПБ бодова, и звање струковни криминалиста.

Основна обележја овог студијског програма су:

• предмети су једносеместрални.
  • број часова у недељи износи најмање 20 часова.
  • успостављен је повољан однос часова предавања и вежби у недељи и семестру.
  • за сваки предмет утврђен је одговарајући број ЕСПБ бодова, у зависности од обима рада који студент треба да уложи да би савладао садржаје предмета. Укупан број ЕСПБ бодова по семестру износи 30, по години 60, односно, за три године студија 180 ЕСПБ бодова.
  • на првој и другој години заступљене су групе изборних предмета, које доприносе квалитету студијског програма (два изборна предмета од понуђена четири на првој и другој години).
  • реализација студијског програма је поверена наставном кадру са богатим академским и искуством у правосуђу и привреди.

Сви закључци, изведени из процеса самоевалуације и редовног праћења квалитета студијских програма и процеса наставе уврштени су приликом уношења и усвајања измена у наставни план студијског програма, као и приликом ажурирања планова и програма сваког конкретног предмета. У складу са напред реченим, као резултат интерног преиспитивања, Висока школа струковних студија за криминалистику и безбедност у процесу реакредитације значајно модификује досадашњи студијски програм и уводи нови студијски програм основних струковних студија, који ће значајно допринети подизању квалитета свих облика наставе и образовања студената. Циљ установе је константно усавршавање свих елемената процеса наставе у настојању да сви параметри буду у складу са Законом о високом образовању, Стандардима акредитације и трендовима и циљевима примењеним у земљама Западне Европе.

Настава на студијском се остварује у групама предвиђеним акредитационим стандардима, менторском раду и успостављањем непосредног контакта студент-професор, case study приступом (анализа студије случаја), истицањем индивидуалног развоја студента, тимским радом кроз развој интерперсоналних вештина, стицањем практичних знања, коришћењем савремене технологије.

Настава на основним струковним студијама се изводи у комбинацији метода “ex katedra” и “case study”, а посебно интересантне и значајне теме из одређене предметне материје продубљују се израдом и одбраном семинарских радова. Квалитету наставног процеса доприносе и гостовања стручњака из неколико области.

Студијски програм основних струковних студија КРИМИНАЛИСТИКА И БЕЗБЕДНОСТ има јасно дефинисануј сврху и улогу у образовном систему Републике Србије.