Главна обележја студијског програма – Криминалистика и безбедност
Светска економска криза, рецесија, транзиција само су неки фактори ризика који су довели до значајног пораста стопе криминалитета у свету. У складу са тим, повећан је ниво малолетних деликвената и повратника када је реч о кривичним делима. У том смислу, било је неопходно иновирати, реформисати и побољшати постојећи безбедносни систем. С тим у вези, било је значајно размотрити актуелни контекст (окружење, обрасце понашања, средину из које потиче починилац кривичног дела, факторе ризика који подстичу извршење кривичног дела). Сходно томе, важно је о криминалитету разматрати с позиција интердисциплинарног и мултидисциплинарног приступа. Такође, и примена концепта интеркултурализма и мултикултурализма доприносе бољем и сврсисходнијем разумевању овог сложеног друштвеног проблема.
Имајући у виду сложеност криминалитета, студијски програм КРИМИНАЛИСТИКА И БЕЗБЕДНОСТ дефинисали смо тако да студент кроз прораду правних, економских, политиколошких, криминалистичких, безбедоносних, социолошких и психолошких садржаја разуме специфичност проблема криминалитета. На тај начин, студенти се припремају и оспособљавају за разумевање узрока због којих је почињено кривично дело, као и узрока рецидива (понављање кривичног дела).
С обзиром на сложеност проблема којим се бави криминалистика, важно је напоменути да ће студенти током основних струковних студија упознати актуелнe приступe у области:
- општег криминалитета;
- међународног криминалитета;
- организованог криминалитета;
- политичког криминалитета;
- привредног криминалитета;
- високотехнолошког криминалитета;
- малолетничког криминалитета;
- повратничког криминалитета.
Анализом и разматрањем резултата новијих студија случаја (case study), студенту је омогућено директно увођење у основе криминалистичке струке. Тиме ће студент, истовремено, бити информисан о савременој теорији и пракси криминалистике. Поред приказа резултата студије случаја, применом компаративног (поредбеног) приступа студенту је омогућено да активно анализира предности и недостатке нашег или иностраног безбедносног система. У том контексту, студент кроз дискусију и израду идејно-студијског пројекта може претходна знања да прошири посредством сопствених предлога како унапредити безбедносни систем.
У току теоријске и практичне наставе, студенти се упознају и усвајају основе криминалистичких техника и тактика. Дакле, студенти ће се током наставе упознати са криминалистичким техникама, као што су:
- криминалистичка идентификација и регистрација (лични опис, регистрациона фотографија);
- криминалистичка фотографија (фотографисање под различитим угловима осветљења, оперативна фотографија, истражна фотографија, фотографисање са разнобојним филтерима);
- трасологија (трагови кривичног дела, возила, оруђа, оружја, одеће и текстилних влакана);
- оперативна техника (обезбеђивање места увиђаја, криминалистичке клопке);
- криминалистичко-техничка вештачења (биолошка, психијатријска, криминалистичка,судско-медицинска, техничко-технолошка, токсиколошка).
Осим информисања о криминалистичким техникама, студент основних струковних студија усваја теоријска и практична знања о криминалистичкој тактици. Дакле, реч о следећим криминалистичким тактима којима студенти током студија овладавају:
- оперативно-тактичке мере (осматрање, заседа, потернице и објаве, тајно договарање криминалаца, криминалистичка евиденција);
- тактика истражних радњи (криминалистички увиђај, реконструкција кривичног догађаја).
У циљу разумевања глобалности проблема криминалитета, студије КРИМИНАЛИСТИКЕ И БЕЗБЕДНОСТИ су интегрисане.У том контексту, студенти током трогодишњих студија добијају увид у повезаност између криминалитета и опште безбедности. Тиме се студенти оспособљавају да на критички начин посматрају проблеме криминалистике и безбедности. Истовремено, сазнају и о могућим стратегијама превенције и решавања насталих безбедносних проблема. Дакле, кроз садржаје теоријске и практичне наставе прате пут од идентификације, испољавања и решавања безбедоносних претњи. У том контексту, студенти имају увид у функционисање сопственог, али и међународних безбедоносних система. Овако дефинисан студијски програм КРИМИНАЛИСТИКЕ И БЕЗБЕДНОСТИ има за циљ да се повеже са европским стандардима компетенција, неопходних за увођење у струку. С тим у вези, реч је о следећим стручним знањима и вештинама којима студент овладава током трајања овог студијског програма:
- компетенције за рад у друштву;
- компетеције за рад са људима;
- компетенције за активну примену знања, технологије, информација.
Студијским програмом КРИМИНАЛИСТИКА И БЕЗБЕДНОСТ осигурана је мобилност (проходност) студената на остале нивое студија, о чему сведочи обим студијског програма изражен у европском кредитном систему (ЕСПБ бодови). Дакле, диплома и стручни степен, стечених на Високој школи струковних студија конкуретна је како на нашем, тако и на међународном тржишту рада.
Могућност даљег професионалног развоја и каријерног вођења, студент може да оствари посредством похађања специјалистичких студија Високе школе за криминалистику и безбедност. Што се тиче оних студената који након завршетка основних струковних студија желе да се укључе у свет рада, могућности за запослење су разнолике и односе се на:
- организације и установе из области безбедности и криминалистике;
- установе и агенције које се баве обезбеђењем и заштитом;
- приватно обезбеђење и заштита;
- локално обезбеђење и заштита;
- комунално обезбеђење и заштита;
- послови комуналне полиције;
- инспекција и контрола;
- послови пограничне заштите;
- послови обезбеђења и заштите компанија и предузећа;
- корпоративна безбедност и заштита;
- физичко – техничко обезбеђење и заштита;
- детективски послови и друго…